بارگذاری

حساسیت دندان

حساسیت دندان

حساسیت دندان یک مشکل شایع دندانی است. بسیاری از افراد با این مشکل مواجه می‌شوند. این مشکل می‌تواند در نواحی مختلف دندان‌ها به وجود آید. همچنین باعث احساس درد شود. در این مقاله، به بررسی علت‌ها، علائم و راه‌های درمان این حساسیت پرداخته خواهد شد.

چرا حساسیت دندان رخ می‌دهد؟

حساسیت می‌تواند به چندین دلیل رخ دهد. این علل عبارت‌اند از:

 1. انحلال لایه‌های محافظ دندان: دندان‌ها دارای لایه‌های حفاظتی از جمله مینا (ماده‌ای سخت و معدنی) هستند که از آسیب‌ها و تحریکات حفظ می‌کنند. اما عواملی مانند مسواک زدن زیاد و نادرست دندان، استفاده از مسواک‌های سخت، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی (مثل نوشابه) می‌توانند لایه‌های محافظ را دچار ترک کرده و باعث حساسیت در دندان‌ها شوند.
 2. ترک‌ها و شکستگی‌ها: اگر دندان‌ها ترک یا شکستگی داشته باشند، می‌توانند به عصب دندان نزدیک شده و باعث حساسیت شوند.
 3. ترمیم‌های غیرمناسب: ترمیم‌های دندانی ناصحیح یا جراحی‌های لثه‌ای نامناسب می‌توانند باعث افزایش حساسیت شوند.
 4. برخی عوارض از طریق مصرف داروها: مصرف برخی داروها مانند مواد بلچینگ و ضد التهاب‌ها می‌تواند به طور موقت حساسیت را افزایش دهد.
 5. برخی مشکلات دهان و لثه: عفونت‌ها و بیماری‌های لثه می‌توانند به عصب دندان نزدیک شوند و باعث حساسیت شوند.

برای کنترل حساسیت دندان‌ها، می‌توان از مسواک‌ها و خمیردندان‌های ضد حساسیت استفاده کرد، از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی پرهیز کرد، به راهنمایی دندانپزشک پیروی کرد و مشکلات دندانی و لثه‌ای را به موقع مرتفع کرد. همچنین با چکاپ‌های منظم دندانی و پیگیری مشکلات محتمل دهانی می‌توان از رخداد حساسیت دندان‌ها جلوگیری کرد.

علائم

علائم حساسیت دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. درد ناگهانی و تیز: اگر دندان شما به حساسیت دچار است، ممکن است با درد ناگهانی و تیزی روبرو شوید که معمولاً به صورت ضربانی حس می‌شود.
 2. حساسیت به مواد گرم یا سرد: دندان‌های حساس معمولاً به مواد گرم (مثل چای و قهوه) و یا سرد (مثل بستنی یا آب یخ) بیشتر حساسیت نشان می‌دهند.
 3. حساسیت به مصرف غذاهای شیرین و ترش: ممکن است دندان‌های حساس به مواد شیرین (مانند شکر) و ترش (مانند لیمو) نیز حساس باشند.
 4. تنش در هنگام مسواک‌زدن: اگر دندان‌های شما حساس هستند، ممکن است در هنگام مسواک‌زدن تنش و درد احساس کنید.
 5. حساسیت به لمس: لمس دندان‌ها می‌تواند حساسیت افزایش یابد و درد و تنش ایجاد شود.
 6. حساسیت به فشار: فشار ناشی از جویدن غذاها یا دندان‌پزشکی ممکن است حساسیت را بیشتر کند.
این مطلب را هم بخوانید
ایمپلنت کره ای بهتر است یا آلمانی؟

اگر این علائم را تجربه می‌کنید، مراجعه به دندانپزشک به منظور تشخیص دقیق و مشاوره در مورد درمان‌های مختلف برای کنترل حساسیت دندان مهم است. دندانپزشک ممکن است شما را به استفاده از محصولات ضد حساسیت دندان، ترمیم‌های دندانی و روش‌های دیگر برای کاهش حساسیت راهنمایی کند.

راه‌های درمان

راه‌های درمان حساسیت دندان به شرح زیر هستند:

 1. استفاده از محصولات ضد حساسیت: محصولاتی مانند خمیردندان و ژل‌های ضد حساسیت دندانی که شامل ایجاد لایه‌های محافظ بر روی سطح دندان‌ها هستند، می‌توانند حساسیت را کاهش دهند.
 2. تغییر روش مسواک‌زدن: اگر دندان‌های شما حساس هستند، ممکن است روش مسواک‌زدنتان تاثیر داشته باشد. بهتر است از مسواک‌ها و خمیردندان‌های نرم و مناسب استفاده کنید و حتی ممکن است بهتر باشد از مسواک‌های الکتریکی استفاده کنید.
 3. اجتناب از مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی و شیرین: اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی (مثل نوشابه‌ها) و همچنین مواد شیرین می‌تواند به کاهش حساسیت کمک کند.
 4. استفاده از سرکه سیب‌: استفاده از سرکه سیب‌ به عنوان یک محلول ضد حساسیت طبیعی می‌تواند به کاهش حساسیت کمک کند. این محلول را می‌توانید چند بار در هفته به مدت چند دقیقه مدت زمان نگه دارید و سپس دهان خود را کاملاً شستشو دهید.
 5. رفتن به دندانپزشک: در صورتی که حساسیت دندان‌ها به شدت مزاحم شما است و راه‌های خانگی کارآمد نبوده‌اند، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می‌تواند علت حساسیت دندان‌ها را تشخیص دهد و روش‌های درمانی مناسب نظیر ترمیم‌های دندانی، عصب‌کشی (درمان ریشه دندان) و غیره را پیشنهاد دهد.

حساسیت دندان‌ها اغلب مسئله‌ای قابل اداره است و با رعایت مراقبت‌های دهانی منظم و استفاده از روش‌های درمانی معمولاً بهبود می‌یابد.

این مطلب را هم بخوانید
ارتودنسی شفاف و نامرئی

سوال متداول

1. آیا حساسیت دندان به‌صورت مادام‌العمر باقی می‌ماند؟

خیر، با مراقبت‌های مناسب و استفاده از روش‌های درمانی مناسب، حساسیت قابل کنترل و کاهش است.

2. آیا مسواک‌های الکتریکی مناسب برای افراد با حساسیت دندان هستند؟

بله، مسواک‌های الکتریکی با سرعت و شدت قابل تنظیم می‌توانند برای افراد با حساسیت مناسب باشند.

3. آیا حساسیت دندان‌ها باعث ایجاد مشکلات جدی دندانی می‌شود؟

حساسیت در برخی موارد ممکن است نشانه‌ای از مشکلات دندانی جدی باشد؛ بنابراین بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید.

4. آیا مصرف مواد غذایی خاصی می‌تواند حساسیت در دندان را تشدید کند؟

بله، مصرف مواد غذایی اسیدی، شیرین و یا بسیار سرد و گرم می‌تواند حساسیت را تشدید کند.

5. آیا برخی محصولات دارویی می‌توانند حساسیت دندان را افزایش دهند؟

بله، برخی محصولات دارویی می‌توانند باعث افزایش حساسیت شوند؛ بهتر است از این مسئله با دندانپزشک خود مشورت کنید.

پیام بگذارید

Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید